Čištění stříbra v domácím prostředí

Čištění stříbra není náročné, nepotřebujete žádné speciální prostředky. K čištění zčernalého stříbra použijte domácí prostředky. Poslouží zubní pasta, citronová šťáva, popel nebo sycený nápoj. Možností je mnoho – vyberte si tu, která je pro vás nejvýhodnější.

Čištění stříbra by nemělo být příliš obtížné. Naše osvědčené domácí prostředky se budou hodit každému milovníkovi stříbrných šperků nebo majiteli stříbrných příborů a předmětů.

Stojí za to vědět, že každý předmět vyrobený ze stříbra po  nějaké době ztmavne a pokryje se menší či větší vrstvou patiny. K rychlému čištění stříbra potřebujete jen pár ingrediencí.

Čištění stříbra doma: nejoblíbenější domácí prostředky

Čištění stříbra doma vám umožní rychle a efektivně se zbavit zčernalých prvků a obnovit svěží vzhled šperků nebo příborů. Pokud jsou vaše věci velmi špinavé a domácí metody čištění stříbra si s nimi neporadí, můžete použít speciální chemikálie dostupné na trhu: hadříky nebo tekutiny. Umožní vám efektivně se zbavit usazenin. 

Čištění stříbra zubní pastou

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak efektivně vyčistit stříbro, je otírat ho bavlněným hadříkem a zubní pastou  (nebo měkkým až středním zubním kartáčkem).

Při výběru pasty si však musíte pamatovat dvě důležité věci:

  • nepoužívejte zubní pastu s velkým množstvím sodíku,
  • vyhnout se zubní pastě na bělení zubů.

Obojí může zničit stříbro. Po takovém ošetření předměty důkladně opláchněte a otřete dosucha měkkým hadříkem . 

Čištění stříbra pomocí hliníkové fólie a sody

Velmi často doporučovaným způsobem, jak pomoci odstranit tmavé usazeniny z příborů nebo stříbrných šperků, je použití alobalu , vody a solného roztoku. Důležité je, aby se jednalo o nenasycený roztok – nejlépe asi 5 lžiček soli na litr vody. 

Na dno nádoby (ne kovové!) je třeba vložit fólii a nalít vroucí roztok slané vody . Smíchejte to, vložte položky a… čekejte. Nádobu odložte na nějakou dobu stranou – například dokud voda nevychladne. Po tomto ošetření je třeba stříbro důkladně omýt a vysušit.

V závislosti na stupni zčernání by stříbro mělo zůstat v roztoku několik desítek sekund až několik hodin . Po vyjmutí šperku z vany z něj roztok smyjte. Stačí předmět důkladně umýt v teplé mýdlové vodě. Poté šperk dobře vysušte a znovu si vychutnejte jeho kouzlo.

Čím dalším můžete stříbro vyčistit? 

K čištění stříbra doma se budou hodit také: oblíbené sycené nápoje, vodka, citronová šťáva nebo křída.

Čištění stříbra pomocí sody

Na čištění stříbra se skvěle hodí oblíbený nápoj 7 Up. Kyselina obsažená v tomto nápoji účinně rozpouští skvrny , které se usadily na stříbrných předmětech.

Do nádoby nalijte tolik tekutiny, aby v ní byly čištěné předměty zcela ponořeny. Nechte nějakou dobu působit – délka máčení závisí na stupni znečištění. Průběh můžete čas od času zkontrolovat a upravit tak optimální čas. Po vyjmutí předměty důkladně umyjte a osušte. Coca-Cola má podobné vlastnosti.

Čištění stříbra v alkoholu

Podobnou, ale méně násilnou metodou je koupání ve vodce nebo lihovinách . Lze jej použít k čištění méně zčernalých předmětů. 

Stříbrné šperky nejprve umyjte mýdlovou vodou a opláchněte. Poté zalijte jednou z uvedených tekutin a nechte několik hodin působit . Vyčištěná reakce není tak bouřlivá, takže si takovou koupel můžete připravit večer a ráno ověřit její účinky. Po koupání si šperky tradičně důkladně umyjte mýdlem a opláchněte teplou vodou. Nakonec důkladně osušte.

Čištění stříbra s popelem

Použití popela k čištění stříbra je jedním z nejstarších způsobů osvěžení šperků nebo příborů z tohoto kovu. Naberte malé množství popela na vlhký bavlněný hadřík a otřete znečištěné věci. 

Pamatujte však, že nepoužívejte uhelný popel, protože může poškrábat stříbro. Stříbrné příbory se po tomto čištění vyplatí vyleštit flanelovým hadříkem.

Čištění stříbra mýdlem a vodou po bramborách

Jak nejlépe vyčistit stříbrný řetízek, prsten, náušnice nebo náramek? Mýdlo a bramborová voda. Stříbrné šperky začněte čistit jejich umytím v teplé mýdlové vodě. Poté, co se brambory uvařily ve slupce, opláchněte ve vychlazené vodě. Nakonec stříbro opatrně a jemně vyleštěte měkkým flanelem .

Čištění stříbra křídou

Stříbro lze čistit i drcenou křídou namočenou ve vodě. Takto vyrobenou pastu vetřete do stříbrného předmětu, poté předmět opláchněte a osušte. Tuto metodu však nepoužívejte k čištění šperků a jemných předmětů – vápenec poškrábe povrch!

Čištění stříbra slepičím vejcem

Na stříbrnou plochu naneseme pěnu ušlehanou z bílku slepičího vejce. Potřete flanel, abyste získali požadovaný efekt. Poté důkladně opláchněte teplou vodou a důkladně osušte.

Čištění stříbra kyselým mlékem

Metoda se doporučuje spíše pro čištění větších předmětů . Stříbrný předmět omytý vodou a mýdlem stačí umýt a vložit na půl hodiny do kyselého mléka. Po uplynutí této doby stříbro vyjměte, opláchněte a vyleštěte měkkým hadříkem.