Náklady zdravotního pojištění vzrostly za čtyři roky o polovinu

Náklady systému veřejného zdravotního pojištění vzrostly podle Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) za čtyři roky o polovinu. Loni dosáhly podle zprávy analytické komise 420,7 miliardy korun. Částka, kterou do něj platí stát, se zdvojnásobila. Loni byla téměř 130 miliard korun, uvedl SZP, který sdružuje šest menších pojišťoven v tiskové zprávě. Ředitel největší Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která pokrývá zhruba 60 procent obyvatel, říká že bude systém udržitelný i ve střednědobém horizontu.

„Nejen stárnoucí populace a nové nákladné metody léčby jsou faktory, které tlačí na veřejné finance i platby od pojištěnců. Klíčovým prvkem je každoročně i nadměrné plošné navyšování plateb poskytovatelům péče. Z pohledu pojišťoven je to mnohem větší faktor než změny v DPH na léky,“ uvedl v tiskové zprávě prezident SZP Ladislav Friedrich.

Nárůst nákladů mezi roky 2018 a 2022 podle něj výrazně převyšuje vývoj inflace a překonává růst hrubého domácího produktu (HDP) ve stejném období. „Ještě rychleji rostly platby za státní pojištěnce, kterých je cca třetina populace, nicméně tvoří většinu příjemců péče,“ dodal. V roce 2018 platil do systému stát 68 miliard korun, loni to bylo téměř 130 miliard.

V letech covidové epidemie rostly náklady meziročně o 15,5 procenta na rok 2020 a 12,6 procenta na rok 2021.