Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 110 tisíc korun pro Prahu za dělení zakázek

Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil pokutu 110 tisíc korun, kterou v roce 2022 vyměřil pražskému magistrátu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Důvodem bylo dělení zakázek na studii a projekt na opravu haly 24 v Pražské tržnici v Holešovicích a na práce na portále Praha.eu. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu.

Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu rozdělilo hlavní město smlouvy na architektonickou studii a projektovou dokumentaci rekonstrukce haly číslo 24 v Pražské tržnici do dvou zakázek. První z nich, na architektonickou studii, měla hodnotu 488 tisíc korun a Praha ji zadala v srpnu 2020 architektce.

Druhou zakázku za 1 855 tisíc korun na projektovou dokumentaci, která ze studie vycházela, zadala Praha v květnu 2021 projektantovi.

Podobně postupovalo hlavní město v případě vývoje a implementace nového portálu Praha.eu, kdy uzavřelo postupně pět smluv se třemi různými dodavateli. Hodnota těchto smluv celkem přesáhla dva miliony korun.

V obou případech magistrát uzavřel smlouvy bez zadávacího řízení. „Odůvodnění rozhodnutí antimonopolního úřadu je založeno na tom, že ve všech stíhaných případech se jednalo o funkční celky, jejichž hodnoty plnění měl zadavatel sečíst a zadat zakázky v režimu odpovídajícím součtu hodnot příslušných funkčně propojených plnění,“ uvedl dříve úřad.

V souvislosti s rekonstrukcí haly číslo 24 v Holešovicích hlavní město od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dostalo v roce 2022 i další pokutu, a to 200 tisíc korun. Důvodem bylo zadání stavebních prací ve dvou rozdělených zakázkách bez tendru. Tuto pokutu muselo zaplatit v roce 2022.