Jak dobře vyčistit připálený hrnec

Jak vyčistit připálený hrnec na mléko nebo omáčku? Užitečné budou produkty, které máte doma, ale můžete sáhnout i po řešeních z obchodu. K čištění připáleného hrnce použijte: sůl, ocet nebo jedlou sodu. Můžete použít i Coca-Colu nebo tabletu do myčky.

Hrnec se snadno připálí a těžko se ho zbavuje. Někdy stačí doslova pár vteřin nepozornosti, aby vařící mléko dalo hodně práce. Připálený hrnec nemusí skončit v koši – lze jej rychle a snadno vyčistit.

Sůl

Sůl výrazně usnadňuje čištění připálených míst, ale musíte si uvědomit, že tato metoda funguje pouze v případě, že jste připálili dno nádobí. Stačí na dno hrnce dát silnou vrstvu soli. Sůl nechte několik hodin působit, poté hrnec opláchněte velkým množstvím vody. Možná budete muset také otřít hadříkem nebo houbou.

Ocet na připáleném hrnci

Pokud není hrnec smaltovaný, odstraňte nečistoty octem. Do misky nalijte ocet do výšky několika centimetrů a několik minut povařte (může to být jak lihový, tak vinný ocet). Tato metoda je extrémně účinná, ale její nevýhodou je nepříjemný a intenzivní zápach. Nejlepší je na tuto dobu opustit kuchyň nebo zapnout digestoř, která část pachů pohltí.

Jedlá soda

Využití jedlé sody je nespočet. Pomáhá odstraňovat nečistoty z kuchyně a koupelny, bělí prádlo a také pohlcuje pachy z lednice, pračky nebo myčky. Chcete-li vyčistit připálený hrnec, jednoduše v něm smíchejte vodu a jedlou sodu a povařte několik minut . Pokud připálení nezmizí, opakujte tuto operaci znovu. Jedlá soda je skvělý způsob , jak vyčistit smaltované hrnce , ale neměla by se používat na hliníkové hrnce.

Kyselina citronová

Jak vyčistit nerezový hrnec? Nejlépe v tomto případě funguje kyselina citronová. Na dno a boky hrnce nasypte několik lžiček kyseliny. Po 5 minutách zalijeme horkou vodou a přivedeme k varu . Po 10 minutách hrnec sundejte z ohně, nechte vychladnout a máte hotovo! Nečistoty a popáleniny by měly být snadno odstranitelné. K čištění smaltovaných nebo keramických hrnců nepoužívejte kyselinu citronovou.

Prací prášek na připálený hrnec

Prací prášek pomáhá bojovat nejen se skvrnami na oblečení. Dobře si poradí i s připáleným hrncem. Na dno nasypte 3 lžíce pracího prášku , zalijte vodou a tuto směs vařte 15-20 minut. Při silnějším znečištění to může být i 45-50 minut. Nezapomeňte hrnec poté několikrát důkladně opláchnout a nejlépe vodu několikrát převařit a poté vylít.

Coca-cola na připáleném hrnci

Tento legendární nápoj má mnoho dalších využití. Jednou z nich je schopnost čistit nečistoty. Říká se, že pomáhá rozpustit i rez z kovového nádobí, pokud je ponořeno v nápoji dostatečně dlouho. Je pravda, že kolové nápoje jsou skvělé na popáleniny, ale i na vodní kámen v dřezu, na sprchových bateriích a dokonce i na záchodě. Do hrnce nalijte colu do výšky pár centimetrů a pár minut povařte . Po této době nezůstane po spálených zbytcích ani stopa. Tato metoda se nedoporučuje pro čištění smaltovaných hrnců . Cola může ovlivnit její barvu.

Tableta do myčky na připálený hrnec

Chcete-li vyčistit připálený hrnec, vhoďte do hrnce tabletu do myčky ( jiná použití tablet do myčky ) a poté ji zalijte vařící vodou do výšky 2-3 centimetrů . Tuto směs nechte v hrnci přes noc. Ráno umyjte hrnec prostředkem na mytí nádobí. Všechny nečistoty by měly být pryč. Tato metoda funguje skvěle při čištění nerezových hrnců .