Typy onemocnění způsobujících ztrátu vlasů vysvětluje Roman Zástěra ze SMP Clinic Praha

Choroby, v jejichž důsledku se ztrácí vlasový porost, jsou četné, protože vlasy a jejich stav mohou být důležitým ukazatelem našeho zdravotního stavu. V některých případech je ztráta vlasů prakticky jediným fyzickým důsledkem nemoci, v ostatních se jedná o určitý doprovodný příznak či efekt. Padání vlasů úzce souvisí i s naší psychikou, některým jedincům bohatě stačí zvýšená míra stresu v práci nebo soukromém životě k tomu, aby mu vlasy začaly ve zvýšené míře padat. Uvádíme zde tedy pouze několik případů, kdy se lze s tímto následkem setkat.

Alopecie

Dnes často skloňovaná alopecie je jednou z těch nemocí, kdy je ztráta vlasů hlavním viditelným důsledkem. Specifikum této nemoci je, že je často autoimunitního původu, a jako taková je velmi nepředvídatelná, neléčitelná a psychicky velice náročná. Má různé stupně závažnosti a různé formy, u každého tak může vypadat individuálně. Za další rizikové faktory jsou uváděny stravovací návyky, životní styl, genetické předpoklady nebo endokrinní onemocnění. Bohužel se nevyhýbá ani dětem, které pak těžko snášejí vlastní odlišnost a nekontrolovatelné změny vzhledu.

Léčba rakoviny

Asi první věc, která každého napadne, pokud vás potká a vy jste ztratili svou kštici, je, že trpíte nějakým typem rakoviny a léčíte se s ní. A pravdou je, že chemoterapie nebo ozařování často způsobí vypadání vlasů, protože se jedná o opravdu zátěžové procesy pro celý organismus. Rakovina je zkrátka velmi agresivní choroba, a tak i jednotlivé způsoby léčby a kompenzace mohou být značně invazivní, vyčerpávající a narušující normální život. Pro mnoho lidí je tak ztráta vlasů a změna celkového vzhledu jen poslední kapkou, která ještě více přidává na psychické náročnosti.

Hormonální poruchy a změny

Stav našich vlasů souvisí mimo jiné i s hormony – jistě si vzpomenete například na problémy s mastnými vlasy v pubertě anebo úbytkem vlasů v měsících následujících po porodu dítěte. Hormonální změny nebo nerovnováha však mohou souviset také přímo s různými onemocněními v této oblasti, například polycystickými vaječníky, se kterými se bohužel potýká nejedna žena. Dále může jít o poruchy štítné žlázy, které jsou navíc často doprovázeny také nápadnými váhovými výkyvy, jedná se pak tedy ještě o daleko komplexnější problém.

Lupénka

Toto onemocnění, známé i pod odborným názvem psoriáza, může, kromě změn na kůži, nehtech nebo i kloubech, mít vliv také na vaše vlasy. Podobně jako alopecie je lupénka onemocnění bez zcela jasné příčiny, respektive opět existuje několik možných a validních variant. Typické je začervenání kůže a bílé šupinky na některých místech na těle, v extrémních případech může být postižena kůže téměř celého těla. U některých osob může být naopak natolik nevýrazná, že za celý život není diagnostikována.

Existuje řešení?

Ano, při problémech s vypadáváním nebo ztrátou vlasů Vám zaručeně pomůže SMP mikropigmentace vlasů, nebo-li tetování vlasů. Opticky dodá vzhled čerstvě střižených vlasů nebo dokonale prohustí stávající vlasový porost. Svěřte se do rukou profesionálů ze SMP Clinic Praha a SMP Clinic Tábor, jejichž kvalitní služby získali mnoho pozitivních recenzí u svých zákazníků.

Více informací a ukázky prací najdete na webu:

www.smpclinic.cz